Tento kousek je velmi zábavný především pro dětské publikum, ale zároveň je jedním z těch, u kterých je třeba důkladně zvážit, zda ho svého koně učit, či nikoliv. Někteří koně se mohou naučit dělat množství nechtěných pohybů. Buďte proto opatrní, jistě nechcete, aby váš kůň přikyvoval a třásl hlavou i mimo vyučovací lekce. Vyvarujte se odměňování koně, pokud jste ho o předvedení triku nepožádali.
Dále neučte "ano" a "ne" zároveň. Je lepší začít jedním cvikem a teprve když ho dokonale ovládáte, začít druhý.
Jestliže jste člověk, který při mluvení hodně gestikuluje rukama, měli by jste se ujistit, že jste si vybrali výrazný pohyb jako povel. Koně dokáží rozumět také intonaci vašeho hlasu, takže můžete používat otázky jako další pomůcku.

Vyučování "ANO"
Držte pamlsek v ruce a navnaďte koně tím, že mu pamlsek ukážete. Jakmile o něj projeví zájem, pohybujte rukou nahoru a dolů, tak aby kůň tento pohyb hlavou následoval.
Jakmile tomu začne rozumět, můžete rukou jen ukazovat na jeho hruď a on by měl sklonit hlavu. V této chvíli už budete potřebovat nějaký slovní povel, který mu budete říkat. Poté, co kůň skloní hlavu, dejte mu pamlsek. Pracujte na větším rozsahu pohybu a pak postupně vyřazujte ruku s pamlskem a používejte jen slovní povel nebo gesto. Za každou správnou reakci koně odměňte.
Jestliže váš kůň sám od sebe potřásá hlavou, měli byste uvažovat o vyřazení tohoto kousku na několik dnů. Poté znovu začněte, ale odměňte ho pouze když jste ho o cvik požádali.
V finální fázi již kůň začíná reagovat na bič, dříve než se dotkne jeho hrudi. Poté můžete začít s nácvikem fingovaného odpovídání na otázky - položíte otázku, na kterou zní odpověď "ano", dáte mu bičíkem pokyn a kůň zakývá hlavou.

Vyučování "NE"
Existuje několik možností, jak koně naučit "zavrtět hlavou" na požádání. Jde pouze o to, najít způsob, na který dostanete dostatečně silnou odezvu a pak toto chování již jen posilovat. A jak třeba můžete dosáhnout toho, aby kůň oklepal hlavu ?

1. Položit mu vlhký kapesník na ucho (pozor - ne zcela mokrý, aby mu voda nenatekla do zvukovodu).
2. Položit mu šátek nebo třeba ručník přes oči.
3. Sepnout mu pramen žíní sponkou na vlasy.
...... a další, záleží jen na vaší fantazii.

Zpočátku se můžete spokojit jen se slabým "zavrtěním hlavou". Jakmile se vám povede vyvolat kýženou reakci, je důležité koně chválit a odměňovat. NIKDY ale neodměňujte koně za provedení cviku, pokud jste ho o to nežádali - to je totiž ta nejlepší cesta, jak z cviku vytvořit obtěžující zlozvyk.

Cindy Tunstall and Alieaa  -  http://www.geocities.com/trickyhorses/YesContest.htm Ann Ott and Hessell - http://www.geocities.com/trickyhorses/NoContest.htm


Poslední aktualizace: Optimalizováno pro IE 6, rozlišení 800x600, e-mail: Denis Gacek
Materiál pro tyto stránky částečně čerpán (v zájmu upřesnění, doplnění a kontroly vhodnosti postupů) z několika zahraničních zdrojů : Pure Illusion Arabians&Crossbreeds, Why Teach Your Horse Tricks, Equusite.com, Tricky Horses, Trick Horse Training, Essential Trick Training, Horsetricks, Imagineahorse a z mých vlastních zkušeností.