Učte tento cvik někde, kde je měkký povrch, například na pískové jízdárně. Je vhodné používat nějaké vycpávky pod koňské "koleno". Nezkoušejte to na betonu nebo jiném tvrdém povrchu. Kdyby kůň ztratil rovnováhu, mohl by se zranit.
Jsou dva hlavní způsoby, jak naučit vašeho koně pokleknout. Rychlejší cesta je s použitím popruhů nebo lan, kdy se kůň vyváže a dolů se víceméně stáhne a pak je pomalejší nenásilná cesta, kterou preferuji.
I pro tento cvik je důležitý výchozí postoj. Nejprve tedy koně postavíme do vhodné pozice a odepneme mu vodítko, aby si na něj nešlápl nebo nekleknul. Postavíme se vedle koně, levou rukou poklepeme koni na levou přední, aby ji zvedl, nohu podržíme nahoře a pravou rukou mu nabídneme zezadu mezi předníma nohama pamlsek, tak aby byl kůň nucen se snížit a na zvednutou nohu pokleknout. Vždy když koně o tento cvik žádáte, používejte také slovní příkaz. Pro některé koně je cvik lehčí, když ho předtím necháte udělat krok zpět, aby ustoupil zadníma nohama a měl víc místa k pohybu dolů. Kůň by při tomto cviku neměl strkat hlavu příliš pod sebe, úplně to stačí do úrovně jeho "kolena". Procvičujte cvik z obou stran - levou i pravou nohu.
Zpočátku je třeba být ve střehu, může se stát, že váš kůň ztratí rovnováhu, nebo bude vyplašený. Je třeba ho pochválit a uklidnit, aby neztratil zájem.
Postupně by se měl kůň naučit zůstat dole, dokud mu nepovolíte se zvednout. Můžete ho trénovat podáváním více pamlsků po sobě. Tím ho donutíte, aby si na ně dole počkal. Ale nenuťte ho klečet příliš dlouho, tento cvik znamená velkou zátěž pro jeho "koleno" i pro nohu, nataženou vpředu.
V další fázi potřebujete koně naučit vykonávat tento cvik na pouhý dotek nebo povel. Je to jeden z nejtěžších úkolů. Dosáhnete toho tím, že mu budete méně a méně pomáhat.
Teprve když předchozí kroky opravdu dobře ovládáte, můžete se pustit do nácviku tohoto cviku s pobídkou ze sedla. Pokud váš kůň reaguje na samotný slovní povel, bude to mnohem snazší. Poklepejte ho bičíkem po pleci, dejte mu hlasový povel a jeho hlavu držte mírně odkloněnou. Netahejte příliš za otěže, kůň potřebuje mít hlavu volnou, aby se sehnul. Nenaklánějte se dozadu nebo do stran, seďte rovně a klidně.
Je vhodné mít sebou pomocníka, který bude opakovat proceduru ze země. Nejprve bude zřejmě kůň na této pomoci zcela závislý, ale postupem doby by měl pomocník své působení omezovat, až do okamžiku, kdy už kůň nebude tuto pomoc potřebovat.