Začátek učení je stejný, jako při počítání. Jakmile váš kůň umí zvednout nohu, když se jí dotknete, jste připraveni začít ho učit třást rukou. Dotkněte se jeho nohy a když ji zvedne, uchopte ji a potřeste s ní. Ještě předtím mu dejte znamení nebo slovní příkaz, aby poznal, že mu bute chtít "potřást rukou". Řekněte např. "potřes", dotkněte se jeho nohy, vezměte ji a potřeste s ní.
Nepřestávejte opakovat tuto proceduru, ale buďte opatrní a cvičte příliš douho, aby tím nebyl znuděný. Dříve nebo později, zvedne nohu na pouhý povel "potřes".
Nezapomínejte ho chválit a odměňovat za každou nepatrný pokrok, který udělá. Buďte trpělivý, mělo by to pro něj být zábavné a nikoliv stresující.
Když mu "třesete rukou", vždy stůjte trochu u strany, pro případ, že by sebou trhnul. Při jakékoliv práci se zvířaty by měla být bezpečnost prvořadá.
Tanya Belasky and Summer  http://geocities.com/trickyhorses/TanyaSummer.htm http://ayersline.com/Saywut/articles/animals/tricks/tricks.htm


Poslední aktualizace: Optimalizováno pro IE 6, rozlišení 800x600, e-mail: Denis Gacek
Materiál pro tyto stránky částečně čerpán (v zájmu upřesnění, doplnění a kontroly vhodnosti postupů) z několika zahraničních zdrojů : Pure Illusion Arabians&Crossbreeds, Why Teach Your Horse Tricks, Equusite.com, Tricky Horses, Trick Horse Training, Essential Trick Training, Horsetricks, Imagineahorse a z mých vlastních zkušeností.