První způsob ("sit-up") je pochopitelně jednodušší a jistě i bezpečnější. Při výuce druhého způsobu sednutí ("sit-down") se využívá např. hromady pilin, společně s působením lana - rozhodně ale nedoporučuji zkoušet to bez znalosti správného postupu - může to být nebezpečné pro koně i pro vás.
SEDNUTÍ - "SIT UP"
Dlouhou dobu jsem pátral po různých zahraničních stránkách, ve snaze najít někde nějaký návod(y) na cvik označovaný jako "sit-up", se kterým(i) bych mohl zkonfrontovat svůj vlastní postup. Bohužel nepodařilo se.
Rozhodl jsem se proto předložit Vám pro inspiraci alespoň způsob, kterým jsem to naučil já svého koně a který mne jednou zčistajasna "osvítil". Upozorňuji, že je to skutečně můj vlastní způsob - tzn. byl otestován pouze na jednom koni a neznám konvenční způsob nácviku. Je tedy pouze na Vás, aby jste posoudili vhodnost tohoto postupu i pro svého vlastního koně.
V každém případě je třeba brát maximální ohledy na bezpečnost svou i koně a zbytečně nepřepínat možnosti svého koně, případně nepředbíhat přirozenou posloupnost cviků. Opravdu to nemá smysl. Jediné, čeho tak můžete v lepším případě dosáhnout je, že váš kůň bude frustrovaný a tím pádem to všechno bude trvat ještě déle.
Základním předpokladem úspěchu je kůň, který naprosto bez problémů zvládá lehnutí, což znamená, že si na váš povel lehne a setrvá dole, dokud mu nepovolíte se zvednout. Kůň musí být při ležení naprosto klidný a beze strachu nebo podráždění by měl nechat sebou manipulovat (např. nechat se položit na bok), tedy jinak řečeno kůň vám zcela důvěřuje.
Pokud se budete pokoušet tento postup aplikovat i na svého koně, je třeba si zvolit takové místo, aby nedošlo ke zranění koně - ideálně třeba kyprá písková nebo pilinová jízdárna, hala apod. s dostatečně velkým prostorem. Dále je třeba brát v potaz fakt, že kůň se může kdykoliv náhle zvednout nebo skulit na bok - stůjte tedy tak, aby vás v takovém případě neporazil, nekopnul nebo jinak neohrozil.