Tento cvik je přípravou pro další trénink složitějších kousků jako je například španělský krok. Cílem je naučit koně reagovat na pomůcky tušírovacím bičem.
Pro cvičení můžete použít buď ohlávku nebo uzdečku. Koně si postavte rovně ke stěně a stůjte po jeho levé straně (jestliže se díváte zezadu) nebo pravé straně (jestliže se díváte zpředu - tj. na straně, ze které se nasedá). Levou rukou ho přidržujte a stočte mu hlavu mírně od vás. Tušírovacím bičíkem (v pravé ruce) jemně ťukejte zezadu na nohu, kterou chcete, aby kůň zvedl. VIOLALevou rukou musíte koni zabránit v pohybu vpřed.
Jestliže nohu nezvedne, nepřestávejte ťukat a pak sáhněte dolů a pomozte mu nohu zvednout a pak ji držet. Pochvalte ho za každou i třeba nepatrnou reakci.
Když kůň správně zareagoval, přimějeme ho stejným způsobem aby postupně zvedl vnější přední nohu a poté zadní nohy. U zadních nohou nejprve bičem zlehka přejedeme přes hřbet na záď, aby se kůň nelekl.
Postupně se kůň naučí zůstat při tomto cviku klidně stát a získá rovnováhu. V další fázi se kůň musí naučit držet nohu nahoře dokud se bič neoddálí.

Podobný, podrobnější popis cviku najdete zde: JK Horní Počernice

Pokud toto již bez problémů ovládáte, můžete přistoupit k nácviku POLKY a HORSKÉ KOZY.


Poslední aktualizace: Optimalizováno pro IE 6, rozlišení 800x600, e-mail: Denis Gacek
Materiál pro tyto stránky částečně čerpán (v zájmu upřesnění, doplnění a kontroly vhodnosti postupů) z několika zahraničních zdrojů : Pure Illusion Arabians&Crossbreeds, Why Teach Your Horse Tricks, Equusite.com, Tricky Horses, Trick Horse Training, Essential Trick Training, Horsetricks, Imagineahorse a z mých vlastních zkušeností.